خانه / نرم افزار ها / آموزش فتوشاپ / آموزش کاهش چین و چروک صورت با ابزار Healing Brush در فتوشاپ (قسمت دوم و آخر)

آموزش کاهش چین و چروک صورت با ابزار Healing Brush در فتوشاپ (قسمت دوم و آخر)

مرحله 6 : برای ترمیم چین و چروک ها ابزار قلمو را بر روی آنها بکشید

حالا که از بافت سالم نمونه برداری کردید، می توانید کلید Alt در ویندوز یا Option در مک را رها کنید تا حالت مکان نما تغییر یابد. برای شروع کار بهتر است ابزار Healing Brush را بر روی جوان ترین انتهای چین و چروک بکشید. برای کسب نتیجه ی بهتر، از قلمویی استفاده کنید که اندازه ی آن کمی بزرگتر از اندازه ی چین و چروک باشد. برای کوچکتر شدن اندازه ی قلمو می توانید از براکت سمت چپ و برای بزرگتر کردن آن می توانید از براکت سمت راست استفاده کنید. حالا بر روی چروک کلیک نموده، در حالیکه دکمه ی موس را نگه داشته اید ابزار Healing Brush را در طول چروک به سمت مبدا بکشید. انگار که بر روی آن نقاشی می کنید.
مادامیکه بر روی چین و چروک ها کار می کنید به دو نکته دقت داشته باشید. نخست، علامت مثبتی که بر روی بافت نمونه برداری شده ی اولیه ظاهر شده و بهمراه حرکت دستان شما حرکت می کند، مسیر قلمو را در حالیکه بر روی چین و چروک کار می کنید، منعکس می کند. ناحیه ای که دقیقاً در زیر علامت مثبت است، بافت سالمی است که نمونه برداری می شود.
همچنین قبل از رها کردن دکمه موس، فتوشاپ بافت را داخل رنگ و نور ناحیه ی اصلی ترکیب نمی کند. پس در حین کار ممکن است نتیجه آنطور که انتظار دارید نباشد. در واقع این حالت مانند این است که با ابزار Clone Stamp پیکسلهایی که بر روی چروک قرار دارند را نمونه برداری کنیم.

در نهایت هنگامیکه دکمه ی موس را رها می کنید، فتوشاپ، بافت جدید با رنگ و نور ناحیه ی اصلی ترکیب شده و چین و چروک ناپدید می گردد.

برای اجتناب از استفاده ی چندباره ی یک الگو بر روی چهره ی فرد بهتر است بافت را از نواحی مختلف نمونه برداری کنید. به این منظور، بسادگی کلید Alt در ویندوز یا Option در مک را نگه داشته بر روی ناحیه ای متفاوت کلیک کنید تا بعنوان الگوی جدید تعیین شود.
بسته به طول چین و چروک و میزان بافت سالم در دسترس، ممکن است نتوانید تمام چروک ها را با یک بار کشیدن ضربه ی ابزار قلمو بر روی آن پوشش دهید. در چنین شرایطی می توانید از ضربه های کوچک قلمو استفاده کنید، بطوریکه از انتهای جوان تر چروک آغاز کرده و بسمت محل آغاز آن حرکت کنید. اگر اشتباه کردید در هر زمان می توانید با فشردن ترکیب کلیدی Ctrl+Z در ویندوز یا Command+Z در مک، به مرحله ی قبل بازگردید.
در این مرحله با کشیدن قلمو بر روی چین و چروک های کوچک زیر چشم، آنها را اصلاح کنید. در صورت نیاز می توانید اندازه ی قلمو را کمی بزرگتر کنید.

 

حالا که ناحیه ی اطراف چین و چروک بزرگ زیر چشم اصلاح شده، حذف آن ساده تر است. پس، حالا این چروک عمیق بزرگ را طی مراحلی و نه به صورت یکجا حذف خواهیم کرد. به این منظور کافیست ابتدا از بافت سالمی در نزدیکی آن نمونه برداری کنید.

سپس بر روی انتهای جوان تر چروک کلیک کرده، قلمو را در مسیر آن بکشید و وقتی به زیر چشم رسیدید، دکمه ی موس را رها کنید.

به این ترتیب فتوشاپ، تون و رنگ بافت سالم را با بافت اصلی ترکیب کرده و بخش ابتدایی چروک حذف خواهد شد.

کار خود را بر روی چروک با نمونه برداری بافت سالم از نواحی مختلف ادامه دهید، نقاط و لکه های مزاحم را حذف کنید.

در نهایت، پس از رسیدن به گوشه ی چشمان مدل، خواهید دید که عیوب کمتری به چشم می خورد و چروک بزرگ به کلی از بین رفته است.

مرحله 7 : blend mode لایه را بر روی Lighten تنظیم کنید
اگر چه تا این مرحله موفق شدیم چین و چروک روی چهره ی فرد را به کلی از میان ببریم، اما همانطور که پیش از این گفتیم، نکته ی مدنظر ما تنها کاهش چین و چروک چهره ی یک فرد است و نه حذف کامل آن! پس برای اینکه همه چیز طبیعی تر بنظر برسد، باید تاثیر روتوش در برخی نواحی را کاهش داده و اجازه دهیم برخی از بافت مربوط به تصویر اصلی آشکار شود.
به این منظور باید بخشی از بافت اصلی پوست در نواحی دارای چین و چروک را با تغییر تنظیمات blend mode از حالت Normal به حالت Lighten ،برگردانید.

 با توجه به اینکه blend mode بر روی Lighten تنظیم شده، تنها پیکسل هایی از لایه ی چین و چروک نمایش داده می شوند که روشن تر از پیکسلهای مربوط به نواحی دیگر باشند، پس پیکسلهای تیره تر پنهان می مانند.
چنانچه به تصویر زیر دقت کنید، تصویر سمت چپ مربوط به زمانیست که blend mode بر روی Normal تنظیم شده؛ در حالیکه تصویر سمت راست نتیجه ی اعمال تنظیمات Lighten است.

مرحله 8 : میزان Opacity لایه را کاهش دهید
در نهایت، برای تسهیل کار رتوش و برگرداندن کمی از چروکها، Opacity لایه ی Reduce Wrinkles را کمی کاهش دهید. این گزینه در بالا و سمت راست پنل لایه ها قرار دارد. هرچه میزان Opacity لایه کمتر باشد، چروکهای بیشتری بر روی چهره ی مدل نمایان خواهد شد. واضح است که مایل نیستیم تمامی چین و چروک چهره ی فرد را بازگردانیم، پس تنظیم Opacity بر روی مقدار 40 یا 60 درصد می تواند انتخاب مناسبی باشد.

و تصویر نهایی باید مشابه با شکل زیر بنظر برسد.

منبع: npshop

درباره ی دانش یار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *