خانه / نرم افزار ها / آموزش فتوشاپ / آموزش کاهش چین و چروک صورت با ابزار Healing Brush در فتوشاپ (قسمت اول)

آموزش کاهش چین و چروک صورت با ابزار Healing Brush در فتوشاپ (قسمت اول)

یکی از بیشترین کاربرد های نرم افزار فتوشاپ،‌ روتوش کردن تصاویر به خصوص تصویر چهره می باشد. حذف موهای زاید، رفع چین و چروک صورت،‌ حذف کردن لکهای روی پوست و تنظیم روشنایی تصویر از جمله کارهایی است که می بایست انجام داد تا چهره ای زیباتر را به ارمغان بیاورید.

در این آموزش، به ابزار Healing brush که یکی از بهترین ابزارهای روتوش در فتوشاپ است نگاهی می اندازیم و یاد میگیریم که چگونه از آن برای کاهش چین و چروک پوست استفاده کنیم. دقت کنید که در این جا هدف کاهش چین و چروک است و نه حذف کردن چین و چروک. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که اغلب کاربران در روتوش کردن تصاویر مرتکب می شوند، حذف کامل چین و چروک و صیقلی کردن پوست است که باعث می شود افرادی به سن 40، 50 یا 60 نیز مانند جوانترها بنظر برسند. این کار ممکن است نوعی تملق بنظر برسد. در واقع اگر برای یک مجله ی مد گران قیمت کار می کنید، ممکن است نتیجه ای باشد که مایلید به آن برسید، ولی برای کسانیکه در واقعیت زندگی می کنند چین و چروک پوست یک نشانه طبیعی مسن شدن، کسب تجربه ی زندگی و معرفتی است که همراه با آن می آید، نه چیزی که باید از آن اجتناب کرده و با استفاده ی ناشیانه از فتوشاپ آن را حذف نمود. در واقع لازم نیست تمام تغییرات طبیعی چهره بر اثر سالخوردگی را از بین برد.
البته بهتر است چین و چروک هایی که بیش از حد تیره و واضح هستند چه حاصل نورپردازی بد باشند یا کمبود خواب در پرتره کاهش پیدا کنند. به همین دلیل تصمیم داریم در این آموزش نحوه ی کاهش چین و چروک های صورت را با استفاده از قابلیتهای Healing Brush، opacity و استفاده از حالات ترکیبی لایه ها به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

برای شروع بهتر است ابتدا تصویر سوژه ی موردنظر را دانلود کنید. در این پروژه بر روی عکس زیر کار شده، اما شما می توانید تصویر دلخواه خود را مورد استفاده قرار دهید.

 

مرحله 1 : یک لایه ی جدید خالی ایجاد کنید
تصویری که مایلید بر روی آن کار کنید را باز کنید، به این ترتیب خواهید دید که تصویر مربوط در پنل لایه ها به عنوان لایه ی پس زمینه قابل مشاهده است.

حالا یک لایه ی خالی بر روی لایه ی پس زمینه ایجاد کنید. این کار باعث می شود بتوانید فرایند روتوش کردن را بر روی لایه ی جدید پیاده سازی کنید، به این ترتیب می توانید تصویر اصلی را از تصویر روتوش شده جدا نگه دارید. به این منظور درحالیکه کلید Alt (در ویندوز) یا Option (در مک) را نگه داشته اید بر روی آیکون New Layer در پائین پنل Layers کلیک کنید. نگه داشتن کلیدهای مذکور باعث می شود فتوشاپ امکان تعیین نام لایه را برای کاربر فراهم آورد.

لایه ی جدید را “Reduce Wrinkles” نامگذاری کرده، سپس دکمه ی OK را بفشارید تا کادر محاوره ای New Layer بسته شود.

حالا همانطور که می بینید این لایه در بالای لایه ی مربوط به پس زمینه اضافه شده است. لایه  Reduce Wrinkles با رنگ آبی مشخص شده، یعنی در حال حاضر فعال است، پس هر کاری که از الان به بعد انجام دهید بر روی این لایه جدید اعمال خواهد شد.

مرحله 2 : ابزار Healing Brush را انتخاب نمائید
ابزار Healing Brush را از پنل Tools انتخاب کنید. این ابزار بصورت پیش فرض پشت ابزار Spot Healing Brush Tool پنهان شده است. بمنظور دسترسی به آن کافیست بر روی فلش کوچک گوشه ی آیکون Healing Brush کلیک کرده، سپس، Healing Brush را از منوی ظاهر شده انتخاب نمائید.

مرحله 3 : تنظیمات Sample ابزار Healing Brush را بر روی All Layers قرار دهید
ابزار Healing Brush نیز مانند Spot Healing Brush اساساً ابزاری برای جایگزینی بافت است بطوریکه بافت آسیب دیده یا ناخواسته عکس را با بافت سالمی از قسمت دیگر جایگزین می کند. این ابزار برای اصلاح نواحی کوچک فوق العاده عمل می کند در حالیکه ابزار Healing Brush برای نواحی بزرگتر و پیچیده تر مناسب است. برای کار با ابزار Healing Brush ابتدا ناحیه ای که بافت سالم دارد را با کلیک بر روی آن انتخاب نموده و سپس بر روی ناحیه ی آسیب دیده بکشید تا توسط بافت سالم ترمیم شود. باید به فتوشاپ بگوییم که بافت را فقط از لایه انتخاب شده نمونه برداری نکند، بلکه لایه زیری را نیز در نظر بگیرد. این کار را توسط گزینه ی Sample Mode در نوار تنظیمات بالای صفحه انجام می دهیم. بصورت پیش فرض این گزینه بر روی Current Layer تنظیم شده ، پس بر روی این کلمه کلیک کنید و از منوی نمایان شده All Layers را برگزینید.

مرحله 4 : اطمینان حاصل کنید که گزینه ی Aligned انتخاب نشده باشد
همچنین مطمئن شوید که گزینه ی Aligned تیک نخورده است. این گزینه دقیقاً در سمت چپ گزینه یSample Mode  قرار دارد. با غیرفعال بودن این گزینه، به نمونه برداری بافت سالم از همان قسمتی که بر روی آن کلیک کردید ادامه دهید تا زمانی که از ناحیه ی دیگری نمونه برداری کنید.
اگر گزینه ی Aligned انتخاب شده باشد، هرگاه شما ابزار Healing Brush را به ناحیه ی متفاوتی از تصویر حرکت دهید، فتوشاپ بطور خودکار ناحیه ی نمونه برداری شده را تغییر می دهد که این امر بسادگی منجر به نمونه برداری بافت نامناسب خواهد شد. پس بهتر است در اغلب موارد گزینه ی Aligned انتخاب نشده باشد.

مرحله 5 : بر روی بافت سالم کلیک و از آن نمونه برداری کنید
همانطور که گفته شد استفاده از ابزار Healing Brush در فتوشاپ یک فرایند دو مرحله ایست. ابتدا، بر روی بافت سالم کلیک کرده و از آن نمونه برداری می کنیم، سپس بر روی ناحیه ی آسیب دیده می کشیم تا جایگزین بافت سالم گردد. یکی از نکات مهمی که به هنگام کاهش چین و چروک صورت باید بخاطر داشته باشید این است که بافت صورت در بخشهای مختلف، متفاوت است. بعنوان مثال پوست اطراف چشمها، بافت متفاوتی نسبت به پوست گونه و پیشانی دارد. اگر مایلید فرایند روتوش شما تا حد ممکن واقعی بنظر برسد، بهتر است بافت نمونه برداری شده از ناحیه ی نزدیک به چین و چروک انتخاب شده باشد تا بافت کلی پوست در نهایت سازگار باقی بماند.
همچنین مادامیکه سن فرد افزایش پیدا می کند، طول چین و چروک ها هم بیشتر می شود پس می توانیم بسادگی با کوتاه کردن طول این چین و چروک ها چهره ی اشخاص را جوانتر کنیم. بهمین دلیل بهتر است، کارتان را از بخش انتهایی چین و چروک ها که بخش جوان تر است آغاز کرده، به سمت نواحی عمیق تر بروید.
در این مرحله بر روی یک از چشم های مرد زوم کنید تا مشاهده ی روند کار ساده تر باشد. به این منظور کافیست از ترکیب کلیدی Ctrl+spacebar در ویندوز و یا Command+spacebar در مک استفاده کنید تا ابزار Zoom Tool فعال شود. سپس چندین بار بر روی چشم ها کلیک کنید تا بزرگنمایی انجام شود. کارتان را با اصلاح چین و چروک های کوچک آغاز کنید و بتدریج بسمت چین و چروک های عمیق تر حرکت کنید.
همانطور که پیش از این گفتیم هدف ما در این آموزش تنها کاهش چین و چروک های عمیق تر است. پس، برای نمونه برداری از بافت سالم در حالیکه کلیدهای Alt یا Option را نگه داشته اید، مکان نما که حالا ظاهر متفاوتی به خود گرفته را بر روی بافت سالم نگه داشته، سپس بر روی آن ناحیه کلیک کنید تا نمونه برداری انجام شود.

منبع: npshop

درباره ی دانش یار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *